Sledování strojů a krádeže paliva na strojích

Jindřich Pavlů 19.12.2018

Naše firma vyrábí pro sledování strojů a sledování spotřeby nafty v nádrži sondu CAP4. Jedná se o sondu kapacitní, celokovovou, vnitřní pól je potažený teflonem.

První krádež může nastat, když do nádrže není natankováno tolik, kolik je deklarováno na kupním dokladu. V systému RMC se to projeví výpočtem rozdílu, vyvoláním alarmu na webu RMC, případně je poslán SMS alarm a nebo alarm v podobě mailu.

Druhá krádež může nastat, když je stroj odstaven. Zloděj otevře nádrž a z ní odčerpá naftu. Nebo jiným způsobem dostane naftu z nádrže ven.  Na webu RMC se to projeví vyvoláním alarmu, může se ozvat alarm v podobě zvuku lodní sirény, je poslána varovná SMS a nebo poslán varovný mail.

Třetí krádež může nastat při práci stroje. Obsluha nastartuje stroj a z nádrže odčerpá naftu. Toto může dělat také z přepadu a za volnoběhu či za práce stroje. V systému pro sledování strojů jsou vloženy pro stroje měrné spotřeby pro jednotlivé pracovní režimy (rozlišujeme 8 pracovních režimů) a je-li aktuální spotřeba vyšší, než nastavená měrná spotřeba, je vyvolán opět alarm, poslána varovná SMS a nebo mail.

U firem se při sledování strojů tak daří úspěšně snižovat spotřebu. Např. u jedné velké firmy na buldozerech byla po roky psána spotřeba 16 l/motohodinu. Po instalaci systému RMC se spotřeba ustálila na 9 l/motohodinu. U ratraků se snížila spotřeba o 50%. U bagrnakladače se spotřeba snížila o 2 l/hodinu. Úspora 20% nafty bývá pravidlem.

Podobné články