Sledování strojů a krádeže paliva na strojích

Jindřich Pavlů 19.12.2018

Naše firma vyrábí pro sledování strojů a sledování spotřeby nafty v nádrži sondu CAP4. Jedná se o sondu kapacitní, celokovovou, vnitřní pól je potažený teflonem.

První krádež může nastat, když do nádrže není natankováno tolik, kolik je deklarováno na kupním dokladu. Toto je nejčastější prohřešek při tankování. V systému RMC se to projeví výpočtem rozdílu, vyvoláním alarmu na webu RMC, případně je poslán SMS alarm a nebo alarm v podobě e-mailu. Systém indikuje rozdíly okolo 0,5% z objemu nádrže.

Druhá krádež může nastat, když je stroj odstaven. Zloděj otevře nádrž a z ní odčerpá naftu. Nebo jiným způsobem dostane naftu z nádrže ven.  Na webu RMC se to projeví vyvoláním alarmu, může se ozvat alarm v podobě zvuku lodní sirény, je poslána varovná SMS a nebo poslán varovný e-mail.

Třetí krádež může nastat při práci stroje. Obsluha nastartuje stroj a z nádrže odčerpá naftu. Toto může dělat také z přepadu a za volnoběhu či za práce stroje. V systému jsou vloženy pro stroje měrné spotřeby pro jednotlivé pracovní režimy (rozlišujeme 8 pracovních režimů) a je-li aktuální spotřeba vyšší, než nastavená měrná spotřeba, je vyvolán opět alarm, poslána varovná SMS a nebo mail.

U firem se při sledování strojů tak daří úspěšně snižovat spotřebu. Např. u jedné velké firmy na buldozerech byla po roky psána spotřeba 16 l/motohodinu. Po instalaci systému RMC se spotřeba ustálila na 9 l/motohodinu. U sněhových roleb se snížila spotřeba o 50%. U bagrnakladače se spotřeba snížila o 2 l/hodinu. Úspora 20% nafty bývá pravidlem. Někdy i 35%.

Import tankovaného objemu z dokladů do systému RMC se provádí ručním zápisem. Při větší počtu tankování je toto zdlouhavá práce. Proto byl systém RMC vybaven konfigurátorem csv nebo xls tankovacích souborů jednotlivých společností, kde je možné obsah nakonfigurovat a pak pouhým importem souboru zapsat do systému tankované objemy.  Nebo je možné tyto soubory od společností dodávajích naftu stahovat automaticky.

 

Podobné články

Kompletní sledování vozidel

Kompletní sledování vozidel

Kompletní sledování vozidel měří parametry motoru, jízdy, jízdní styl řidiče, dále práci příslušenství , jako je hydraulická ruka, sklápění. Obrací...