Sledování strojů a krádeže paliva na strojích

Jindřich Pavlů 19.12.2018

Naše firma vyrábí pro sledování strojů a sledování spotřeby nafty v nádrži sondu CAP4. Jedná se o sondu kapacitní, celokovovou, vnitřní pól je potažený teflonem.

První krádež při sledování vozidel a strojů  může nastat, když do nádrže není natankováno tolik, kolik je deklarováno na kupním dokladu. Toto je nejčastější prohřešek při tankování. V systému RMC se to projeví výpočtem rozdílu, vyvoláním alarmu na webu RMC, případně je poslán SMS alarm a nebo alarm v podobě e-mailu. Systém indikuje rozdíly okolo 0,5% z objemu nádrže.

Druhá krádež může nastat, když je stroj odstaven. Zloděj otevře nádrž a z ní odčerpá naftu. Nebo jiným způsobem dostane naftu z nádrže ven.  V systému RMC se to projeví vyvoláním alarmu, může se ozvat alarm v podobě zvuku lodní sirény, je poslána varovná SMS a nebo poslán varovný e-mail.

Třetí krádež může nastat při práci stroje. Obsluha nastartuje stroj a z nádrže odčerpá naftu. Toto může dělat také z přepadu a za volnoběhu či za práce stroje. V systému jsou vloženy pro stroje měrné spotřeby pro jednotlivé pracovní režimy (rozlišujeme 8 pracovních režimů) a je-li aktuální spotřeba vyšší, než nastavená měrná spotřeba, je vyvolán opět alarm, poslána varovná SMS a nebo mail.

Snížení spotřeby

U firem se při sledování strojů a vozidel tak daří úspěšně snižovat spotřebu. Např. u jedné velké firmy na buldozerech byla po roky psána spotřeba 16 l/motohodinu. Po instalaci systému RMC se spotřeba ustálila na 9 l/motohodinu. U sněhových roleb se snížila spotřeba o 50%. U bagrnakladače se spotřeba snížila o 2 l/hodinu. Úspora 20% nafty bývá pravidlem. Někdy i 35%.

Import tankovaného objemu z dokladů do systému RMC se provádí ručním zápisem. Při větším počtu tankování je toto zdlouhavá práce. Proto bylo sledování vozidel a strojů vybaveno konfigurátorem csv nebo xls tankovacích souborů jednotlivých společností, kde je možné obsah nakonfigurovat a pak pouhým importem souboru zapsat do systému tankované objemy.  Nebo je možné tyto soubory od společností dodávajích naftu stahovat automaticky.

Naše firma dodává i systém Fuelbox pro tankování vozidel a strojů. Pokud se tankuje tímto zařízením a stroj je vybaven systémem RMC, dochází k automatickému natažení tankovaného objemu ke stroji.

 

Podobné články

Kompletní sledování vozidel

Kompletní sledování vozidel

Kompletní sledování vozidel měří parametry motoru, jízdy, jízdní styl řidiče, dále práci příslušenství , jako je hydraulická ruka, sklápění. Obrací...

Track a systém RMC

Track a systém RMC

Naše firma má dvě části. První větší část vyvíjí, vyrábí a instaluje zařízení Gcom na vozidla a stroje a poskytuje...